10 úžasných výhod zeleného čaju Matcha

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky:

Dlhoročná tradícia japonskej kultúry nám priniesla a predviedla ten najkvalitnejší, unikátny zelený čaj, ktorý dodnes nepozná konkurencie. Čaj, ktorý ponúkame, sa vyrába z mladých čajových listov, bohatých na živiny. Tie sú vyberané z vrcholov rastlín čajovníka rodu Camellia sinensis, priamo zo záhrad Uji, v Kyote v Japonksu, ktoré sú známe ako rodiskom čaju Matcha.  Rastliny čajovníkov sa posledné tri týždne zatieňujú aby sa uvoľnilo čo najviac chlorofylu a tým pádom vznikol nenapodobiteľný výživový účinok tohto unikátu. Po zbere sa čajové listy ručne zozbierajú, a rozomelú na kamenných mlynoch na jemný prášok. Ten sa potom uchováva mimo svetla a kyslíka, aby sa zachovala jeho brilantná zelená farba a antioxidačné účinky. Tento zázračný elixír sa spotrebovával už viac ako tisíc rokov na ďalekom východe a dnes je považovaný za jednu z najsilnejších super potravín na dnešnom trhu.

Poznámka: Ak by ste chceli vyskúšať pravý japonský zelený čaj Matcha, potom je pre vás najlepší variant, ktorý si môžete u nás doma kúpiť, táto organická, ceremoniálna trieda najvyššej kvality, Matcha Green Tea Kasai, z našej stránky Matchaday.sk 

Tu vám dávame desať skvelých dôvodov, prečo by ste si mali vychutnať šálku nášho zeleného čaju Matcha ako súčasť svojej každodennej rutiny.

matcha-day-green-tea

  1. Veľa antioxidantov

Pre mnohých nie je žiadnou novinou, že jednou z hlavných výhod zelených čajov je vysoká koncentrácia antioxidantov, magických živín a enzýmov, ktoré sú zodpovedné za boj proti negatívnym účinkom UV žiarenia.  Tie nám poskytujú potrebné živiny, vitamíny a minerály pre mladšiu pokožku a zabraňujú mnohým život ohrozujúcim chorobám. Antioxidanty sú niečo, čo všetci ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl, hľadajú v takých potravinách ako sú čerstvé ovocie a zelenina alebo napríklad aj pravá, kvalitná čokoláda. 

Prvá úžasná výhoda čaju Matcha spočíva v tom, že len jedna miska poskytuje 5-krát viac antioxidantov ako akékoľvek iné jedlo – najvyššie hodnotené metódou ORAC (absorpčná schopnosť kyslíkových radikálov).

  1. Plný organických Katechínov a ECGc

Možno ste už počuli, že nie všetky antioxidanty sú vytvárané rovnako. Zelený čaj obsahuje špecifickú sadu organických zlúčenín známych ako Katechíny. Medzi antioxidantmi sú Katechíny najviac účinné a prospešné. Jeden špecifický Katechín nazývaný Epigalokatechín galát (EGCg) tvorí 60% Katechínov v zelenom čaji Matcha. Zo všetkých antioxidantov je EGCg najrozšírenejším prostriedkom boja proti rakovine. Vedci zistili, že Matcha obsahuje 100-krát viac EGCg ako ktorýkoľvek iný čaj na trhu.

  1. Nabudzuje pocit pokoja

Už viac ako 800 rokov používajú čaj Matcha čínski Taoisti a japonskí Zenovi, budhistickí mnísi, ako prostriedok na odpočinok a meditáciu, pričom mentálne zostávajú stále v pohotovosti. Dnes už vieme, že tento vyšší stav vedomia je spôsobený aminokyselinou L-Theaninu, obsiahnutou v listoch použitých na prípravu Matchy. L-Theanín podporuje produkciu alfa vĺn v mozgu, ktorá vyvoláva relaxáciu bez vnútornej ospalosti spôsobenej inými depresiami.

  1. Zlepšuje pamäť a koncentráciu

Ďalším pozitívnym účinkom L-Theaninu je produkcia Dopamínu a Serotonínu. Tieto dve látky slúžia na zlepšenie nálady, zlepšenie pamäti a podporu lepšej koncentrácie. To je niečo, čo môžu oceniť všetci, čo potrebujú udržať svoju myseľ stále v pozore!

  1. Zvyšuje energickú hodnotu a vytrvalosť

Japonskí Samuraji, šľachetní bojovníci stredovekého a ranného novoveku, pili čaj Matcha pred tým ako začínali bojovať, kvôli jeho energickým vlastnostiam. Zatiaľ čo všetok zelený čaj prirodzene obsahuje kofeín, zvýšenie energetickej účinnosti získané od čaju Matcha je z veľkej časti dôsledkom jedinečnej kombinácie iných živín. Zvýšená vytrvalosť z jednej misky  Matche môže trvať až 6 hodín a kvôli účinkom L-Theaninu, konzumenti Matche nemajú žiadny z obvyklých vedľajších účinkov stimulantov, ako je nervozita a hypertenzia. Naopak, je to dobrá a čistá, prírodne získaná energia.

Ak chcete získať skutočnú energiu, skúste si pripraviť tento Matcha drink s jedinečným účinkom, ktorý pretrváva postupne na rozdiel od iných „posilňovačov“ energie ako napríklad káva alebo energy drink.

  1. Spaľuje kalórie

Pri pití zeleného čaju Matcha sa tiež preukázalo, že zvyšuje metabolizmus a pomáha telu spáliť tuky asi štyrikrát rýchlejšie ako normálne. Opäť na rozdiel od mnohých doplnkov výživy, ktoré sú v súčasnosti na trhu, Matcha nespôsobuje žiadne negatívne vedľajšie účinky, ako je zvýšená srdcová frekvencia a vysoký krvný tlak.

  1. Detoxikuje telo

Ako sme si už spomenuli v úvode článku. Počas posledných troch týždňov, predtým, než sa zbierajú čajové listy, aby mohol vzniknúť jedinečný účinok čaju Matcha, sa čajovník Camellia sinensis zakrýva, aby sa rastlina pripravila o slnečné svetlo. Toto spôsobuje obrovské zvýšenie produkcie chlorofylu pri ďalšom raste týchto rastlín. Výsledné vysoké hladiny chlorofylu v zelenom čaji Matcha dávajú tomuto čaju svoju krásnu žiarivú zelenú farbu. Matcha je tiež silný detoxikátor schopný prirodzene odstraňovať ťažké kovy a chemické toxíny z tela.

  1. Posilňuje imunitný systém

Zistilo sa, že Katechíny, v zelenom čaji Matcha, majú antibiotické vlastnosti, ktoré podporujú celkové zdravie. Navyše len jedna miska čaju Matcha poskytuje potrebné množstvo draslíka, vitamínov A & C, železa, proteínov a vápnika. Ďalšie štúdie dokonca naznačujú, že živiny v tomto mimoriadne zdraviu prospešnom nápoji môžu mať schopnosť inhibovať útoky HIV na ľudské T-bunky.

  1. Zlepšuje hladinu cholesterolu

Výskumníci si nie sú úplne istí, pozitívnym účinkom čaju Matcha na cholesterol, avšak štúdie rôznych zdravotníckych inštitúcií ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú zelený čaj Matcha, majú nižšie hladiny LDL (zlého) cholesterolu a súčasne poukazujú na vyššie hladiny HDL (dobrého) cholesterolu. Muži, ktorí pijú Matchu, majú asi o 11% menej pravdepodobnosti vzniku srdcových ochorení ako tí, ktorí Matchu nepijú.

Nakoniec, desiaty a posledný prínos pitia čaju Matcha …

   10. Úžasná chuť

Pitie niečoho, len preto, že je zdravé, vám môže priniesť  oveľa viac ako len nútené prehĺtanie doplnkovej výživy, vitamínov alebo dokonca liekov. Je to nepríjemne, obávate sa a cítite sa povinní to urobiť. Koniec koncov, je to pre vás dobré no nie? Iste, ale radšej by ste sa tešili na zlepšenie vášho celkového blahobytu a zároveň si vychutnali svoj obľúbený nápoj? Samozrejme, že by to chcel každý!

Našťastie, na rozdiel od mnohých iných čajov, ktoré vyžadujú cukor, mlieko alebo citrón, aby boli chutné pre bežného spotrebiteľa, Matcha chutí absolútne skvele sama o sebe. Pri pití zeleného čaju Matcha je cítiť ostrý, vegetatívny tón, ktorý je doplnený pikantnou chuťou aminokyseliny L-Theaninu, ktorá robí Matchu čajom, ktorý je skutočne jedinečný v každom smere. Takže si sadnite, relaxujte a vychutnajte si lahodnú misku horúcej Matche!

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*