Od poľnohospodárskeho vozidla k obľúbenému SUV. Zistite 4 zaujímavostí o značke Land Rover

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: ,

Discovery, Range Rover, Freelander, Defender – to sú dnes už legendárne modely britskej automobilky Land Rover. Samotná značka terénnych vozidiel vznikla na základoch inej, luxusnejšej automobilovej spoločnosti Rover, ktorá mala po 2. svetovej vojne problémy s odbytom. 

V roku 1948 predstavila na amsterdamskom autosalóne prvý Land Rover – Series I., ktorého sa vyrobilo 648 kusov. Aké zaujímavosti sprevádzali automobilku, ktorá tento rok oslávila svoje 70. výročie? 

land-rover

Inšpirácia prišla od amerického JEEPu

Prvý návrh Land Roveru vznikol ako skica v piesku na welšskom pobreží. Pri jeho zrode stáli bratia Spencer a Maurice Wilksovci, ktorí túžili vyrobiť britské terénne vozidlo podľa vzoru amerického Jeepu slúžiacemu na ich farme. Nešlo o sen žiadnych rojkov, Maurice bol v tom čase technickým riaditeľom Roveru a Spencer zase jeho výkonným riaditeľom. Tak sa zrodilo britské vozidlo, ktoré si získalo najväčšiu obľubu za hranicami krajiny. 

Náhrada za traktory 

Land Rover Series I. vznikol ako poľnohospodárske vozidlo a mal mnoho prvkov spoločných s traktormi. Dokonca na prvých reklamných plagátoch toto auto malo pripojený pluh či vlečku so stohmi slamy. Zaujímavosťou je aj to, že malo volant umiestnený v strede – aj takto sa výrobcovia chceli vyhnúť produkcii dvom variantom auta – jednému s volantom vpravo pre britský trh, druhému s volantom vľavo pre ostatné trhy. 

Od poľnohospodárstva cez armádu až k Monster Trucku 

Vozidlá Land Rover si vďaka svojej odolnosti a nezlomnosti obľúbili nielen farmári, ale aj armády naprieč celým svetom. Významnú rolu hral spoločne s Jaguarom aj v kráľovskej rodine. Dokonca sa šepká, že kráľovná Alžbeta II. bola hrdou majiteľkou Land Roveru. V 50. rokoch dvadsiateho storočia konštruktéri vymysleli model, ktorému darovali do vena kolesá z traktora. A tak položili základy pre vznik fenomému, ktorý dnes poznáme pod názvom Monster Truck. 

Land Rover ako jediný v Louvri 

Ako najkultovejší model značky Land Rover môžeme označiť Range Rover, ktorý navrhol dizajnér Charles S. King. Pán, ktorý sa podieľal tiež na výrobe leteckých motorov pre spoločnosť Rolls Royce, navrhol Range Rover ako kocku okolo vnútorných komponentov, ktorej finálny vzhľad plánoval doriešiť neskôr. Nestalo sa tak, a vďaka tomu tento minimalistický dizajn získal množstvo ocenení – azda najväčším je, že Range Rover bol ako jediné vozidlo vystavené v múzeu v Louvri. I takto sa dá oceniť precízny priemyselný dizajn. 

Máte chuť vyskúšať si najmodernejšie modely Land Rover v akcii? Navštívte internetovú stránku www.finalcd.sk a dohodnite si testovaciu jazdu u autorizovaného predajcu tejto značky na Slovensku. 

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*