Prášok, gél alebo kapsule? Ako si správne vybrať?

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: ,

ciste-pradlo

Zastavili ste sa niekedy v oddelení drogérie a lámali si hlavu nad tým, aký prací prostriedok zakúpiť? Prípadne ste túto dilemu riešili pri nákupe online? Nie ste sami. Nakúpiť čo najlepšie a za rozumnú cenu je mnohokrát výzva.

A okrem toho, všetci výrobcovia do jedného sľubujú zaručene čisté a svieže prádlo. Ak nechcete riskovať čas a peniaze, prečítajte si nasledujúce riadky.

Čo si vybrať?

Dá sa povedať, že pracie prostriedky všetkých skupenstiev (prášok, gél, kapsule) môžu byť použité na pranie vo všetkých typoch práčok a pri rôznych teplotách. Zároveň každá forma pracieho prostriedku lepšie funguje za určitých podmienok.

Dôvodom je prítomnosť či neprítomnosť určitých aktívnych látok v závislosti od produktu.

Zjednodušene to, čo je obsiahnuté v prášku, nemusí byť v géli či kapsuliach. 

O skvelom výsledku rozhodujú tiež zásady správneho prania, ktoré sú:

#1. Triedenie bielizne.

#2. Správne naplnenie práčky.

#3. Správny prací prostriedok a jeho množstvo.

#4. Správny program.

A ešte jedna vec. Bez ohľadu na to, či použijete prášok, gél či kapsule, nezabudnite na to, že cena nie je rozhodujúca a nezaručí vám kvalitne vypranú bielizeň.

Určitým vodítkom je pozrieť sa na zoznam zložiek uvedených na obale produktu. Čím je prítomných viac aktívnych zložiek v prostriedku (enzýmy rozkladajúce škvrny, povrchovo aktívne látky), tým je prací prostriedok účinnejší. 

Možno povedať, že každá z foriem pracích prostriedkov má svoje výhody i nevýhody. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Gélové pracie prostriedky

Popularita gélových pracích prostriedkov stále narastá. Hovoria o tom tiež celosvetové trendy. Možno k ich fanúšikom patríte aj vy. Ich najväčšou výhodou je ľahké používanie, veľmi dobrá rozpustnosť vo vode a rôznorodosť vôní. Veľmi účinné sú tak na olejové škvrny a mastnotu. Je to kvôli tomu, že gél ľahšie preniká do tkanivových vlákien.

V porovnaní s jednorázovými kapsulami vychádza používanie gélu lacnejšie. A pri kúpe väčšieho balenia je rozdiel ešte výraznejší. Skúsiť môžete napríklad Persil Gél Expert XXL.

Nevýhodou môže byť ťažšia čitateľnosť mierky umiestnenej na uzáveru fľaše s gélových pracím prostriedkom. Ďalej gél neobsahuje také veľké množstvo bieliacich zložiek ako prášok. Preto je menej vhodný na biele tkanivo, odporúča sa skôr na farebné oblečenie.

persil-gel

Kapsulové pracie prostriedky

Veľkú revolúciu v oblasti prania priniesli v roku 2012 kapsule.

Ak hľadáte pohodlnosť a jednoduché použitie, najmä ak sa často sťahujete, cestujete, potom sú tieto prípravky pre vás tie pravé. Balenie je ľahko prenosné a uskladniteľné.

Výhody

Jednotlivé kapsule obsahujú presné množstvo pracieho gélu (často koncentrovanejšieho). Vyhnete sa tak nepresnému dávkovaniu.

Pracia kapsula v sebe skrýva často aj iné zložky (napr. zmäkčovače vody či aviváž), a to všetko v polyvinylovom obale ľahko rozpustnom vo vode. Zároveň ušetríte na aviváži či zmäkčovačoch . Jedna kapsula zvyčajne stačí na jednu správne zaplnenú práčku a odstráni i veľké nečistoty.

Skvelým produktom je napríklad balenie kapsúl 3v1 od značky ARIEL (obsahujú všetky uvedené parametre), navyše v XXL balení.

Nevýhody

Pri väčšom znečistení oblečenia je potrebné použiť zvyčajne o jednu kapsulu viac. Tým sa zvyšujú náklady.

Obrovskou nevýhodou je najmä nebezpečenstvo pre domácnosti s malými deťmi, ktoré si kapsule môžu ľahko  zameniť za nejakú sladkosť a zjesť ich. Dá sa to však jednoducho vyriešiť, a to ich uskladnením mimo dosah detí.

Práškové pracie prostriedky

V minulosti najviac využívané, v súčasnosti čiastočne nahradené už vyššie spomínanými produktmi.

Výhody

Čo sa týka nákladov na pranie jednej klasickej dávky bielizne, vychádza takýto typ prania najlacnejšie. Prášková forma je vhodnejšia aj pre pranie v oblastiach s tvrdšou vodou. Udajne je to kvôli prísadám, ktoré sú stabilnejšie a ľahšie sa pridávajú do tejto receptúry.

Práškové pracie prostriedky najlepšie vyperú bielu bielizeň, obsahujú totiž bielidlá, zatiaľ čo gél len optické rozjasňovače. Sú účinné tiež pri odstraňovaní veľkých nečistôt a škvŕn, ako sú napr. blato či tráva.

Prací prášok Persil odstráni nečistoty dokonca pri 30°C, nemusíte sa tak obávať o zmenu pôvodného tvaru bielizne.

Nevýhody

Pri používaním práškovým foriem pracích prostriedkov zvoľte správne množstvo na jedno pranie (viď. zásady správneho prania). Príliš veľa prášku môže zanechať biele škvrny na oblečení, čo často vedie ku kožným alergickým reakciám.

Ďalej najmä pri nízkych teplotách sa prášok často úplne nerozpustí a opäť môže zanechať škvrny na oblečení. Čo je jeho obrovskou nevýhodou.

Na záver len spomeniem pracie prostriedky určené špeciálne pre jemnú pokožku detí. Nájdete ich v práškovej či gélovej forme.

Zhrnutie

Pri voľbe správneho pracieho prostriedku sa v prvom rade orientujte na mieru znečistenia a druh bielizne či tvrdosť vody. Cena nie je vždy rozhodujúca. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov vždy dodržujte správne zásady prania.

A zjednodušene možno povedať, že pre pohodlnejšie pranie sú najlepšie kapsule, pre bielu bielizeň práškové a pre farebnú gélové pracie prostriedky. 


 

Mohlo by vás zaujímať:

Tip pre všetky gazdinky: Ako vážiť bez kuchynskej váhy

5 dôvodov, prečo navštíviť Hotel u Leva

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*