Ženská a mužská energia. Moja cesta k hormonálnej jogovej terapii

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: ,

Mirka Bartošová je lektorka hormonálnej jogovej terapie podľa Dinah Rodrigues. Precvičuje hormonálnu jogu pre ženy a mužov v Bratislave a na Slovensku. V predchádzajúcom článku nám prezradila viac o hormonálnej joge. Je to zostava cvičení, ktoré pomáha harmonizovať náš hormonálny systém a vyriešiť mnohé problémy, ktoré našu spoločnosť trápia. Je to cesta k zdraviu, vitalite a spokojnosti :-)

hormonalna-joga-mirka-bartošová

Cesta k hormonálnej jogovej terapii a o ženskej a mužskej energii…

Ako si sa dostala k hormonálnej joge?

Previčovala som jogu dlhšiu dobu a postupne som pridávala cvičenia, ktoré boli zamerané na harmonizáciu. Vyučovala som prevažne ženy, preto som sa zameriavala na techniky, ktoré nás-ženy, dokážu uzdravovať na fyzickej, ale aj emočnej úrovni. Sama som mala obdobie, kedy som hľadala som svoju vnútornú ženu. Po každom seminári, cvičení, vnútornej práci som cítila, že je blízko, že ju mám takmer na dosah, no nevedela som sa jej dotknúť. 

V tom čase mi prišla do cesty hormonálna joga. Na večeri s kamarátom z Čiech som sa zoznámila s jeho kamarátkou, ktorá precvičovala hormonálnu jogu. Slovo hormonálna joga vo mne ihneď zarezonovalo a tak som zorganizovala sminar hormonálnej jogy v Bratislave a pozvala ju ako lektorku. Po absolvovaní seminára ma nahovárala, aby som začala hormonálnu jogu precvičovať, Hlavne kvôli tomu, že na Slovensku to vtedy nik nerobil. 

V tom čase sa mi to dalo nemožné. Pôvodne som chcela cvičiť len sama pre seba. Napriek tomu sa to za pár mesiacov udialo. Každým dňom som viac a viac cítila, že je to moja cesta. Nevedela som, ako to urobím, keďže bolo potrebné vycestovať do zahraničia a k tomu nemalý obnos peňazí. Ale nutkanie bolo stále silnejšie a vo svojom srdci som cítila, že musím ísť. Postupne som sa zbavila všetkých strachov a obáv a išla nasledovala svoj vnútorný hlas. Nakoniec sa mi cesta krásne otvorila.

hormonalna-joga-mirka-bartošová

Z čoho si mala strach?

V prvom rade to boli financie, potom aj to, že mám vycestovať do zahraničia sama. 

Môj kurz bol vo Francúzsku a nevedela som si predstaviť, ako to tam tri týždne sama zvládnem. Francúzsky nerozumiem vôbec nič. Mala som obavy, či budú Francúzi hovoriť po anglicky a ako sa budeme dorozumievať. Tie strachy boli enormné. Niekto si strachy z neznáma absolvuje v mladom veku, mňa si to počkalo neskôr. No keď som sa vydala na cestu, prekročila som konečne svoj vlastný tieň. Bola to pre mňa taká iniciácia. Zároveň som cítila, že musím ísť. Na tejto ceste sa z dievčaťa stala žena. 

Na kurze bolo úplne fantasticky. Ja som rozprávala anglicky, Francúzky odpovedali po francúzsky, napriek tomu sme si rozumeli, zladili sme sa. Vďaka intenzívnemu kurzu som naštartovala svoj hormonálny systém. Veľa sme sa nasmiali a odchádzala som odtiaľ nabitá ženskou energiou. Konečne som sa cítila ako žena. A nakoniec som bola rada, že som tam sama a môžem celý proces vnímať inak. Bez obmedzení objavovať nové veci a užívať si ich. 

Doteraz si pamätám moment, keď sme šli s dievčatami z kurzu na kávu, desať žien. Na okamih som spozornela, pozrela som sa na nás zhora, ako tam sedím, medzi desiatimi ženami, všetky Francúzky, jedna Belgičanka ktorá ako jediná z nich hovorila po anglicky a ja. Napriek jazykovej bariére som si tú atmosféru užívala. Vtedy sa ukázalo, ako sa dá všetko krásne zvládnuť. Bol to pre mňa veľký vnútorný posun.

Čo si máme predstaviť pod tým, že si sa začala cítiť viac ako žena? 

Človek to tak nevidí, až keď to prekoná… 

V dnešnej dobe zabúdame na to, že sme ženy, prevažne konáme a používame mužskú energiu. Po nejakom čase sa však necítime dobre. Sme napäté  podráždené. Niet sa čo čudovať, naše telo sa prispôsobí a produkuje menej ženských hormónov a viac testosterónu, z čoho potom vznikajú ďalšie problémy ako napríklad syndróm polycystických vaječníkov a podobne. Je potrebné si uvedomiť, že keď sme sa narodili ako ženy, máme tieto naše kvality aj používať. Keď je žena dlhodobejšie v mužskej energii, zvyšuje sa miera napätia a hladina stresu. Muži to majú obdobne. Ak často využívajú svoje ženské kvality, zniži sa im hladina testosterónu, čo automaticky zvýši mieru stresu.

Konkrétne ja som napríklad používala antikoncepciu od svojich šestnástich rokov. Pri užívaní antikoncepcie sú vaječníky akoby zaspaté. A tak to bolo aj u mňa. Fungovala som väčšinou v mužskej energii. 

hormonalna-joga-mirka-bartošová

 

Ako sa to prejavuje? Fungovať ako žena v mužskej energii?

Napríklad tým, že som bola rozhodná, štruktúrovaná. Bolo potrebné niečo vybaviť hneď a zaraz? Tak som to hneď a zaraz vybavila. To je mužská energia. Priama. Žiadne omáčky. Všetko jasne, stručne, výstižne. Konala som takto aj v práci. Mala som pod sebou tím ľudí a hodilo sa to. 

No po niekoľkých rokoch, keď som už dlhšie cvičila aj jogu, mi začala chýbať žena. Cítila som, že mi niečo nevyhovuje. Cítila som sa niekedy ako chlap, aj výzorovo, menili sa mi črty tváre a vadilo mi to. 

Začala som túto tému viac skúmať, navštevovať rôzne semináre, tance, ženské kurzy. Veľmi sa mi to páčilo. Počas obdobia asi troch rokov, som svoju vnútornú ženu hľadala a čiastočne nachádzala. Mala som pocit, že ju mám veľmi blízko, priamo pred nosom. No nevedela som sa jej dotknúť, ako ke  by bola za sklom. Nakoniec som sa jej dotkla. Keď som začala cvičiť hormonálnu jogu. 

Vidím to aj na mojich kurzoch. Ženy prichádzajú unavené, väčšina z nich využíva vo svojom živote hlavne mužské kvality. Je to cítiť z ich správania. Počas kurzu aktivujeme vaječníky, aby produkovali hormóny. Už po pár hodinách vidno zmenu. Ženina tvár sa rozžiari, skrásnie a pôsobí viac žensky. Moja skúsenosť je, že môžeme sa tváriť ako ženy, nosiť sukne a makeup, ale pokiaľ nemáme dostatok ženských hormónov, nebudeme sa cítiť ozajstnú ženskú energiu. Bez ženských hormónov to jednoducho nejde. Autentické vo svojej ženskosti vieme byť len ak máme dostatok ženských hormónov.  

Ako zostať ženou v dnešnom svete, kde prevláda mužský princíp?

Určite sa to dá, aj keď to nie je jednoduché.

V dnešnej spoločnosti, ktorá je orientovaná na výkon nie je ľahké byť ženou. Denne potrebujeme robiť rozhodnutia, plniť veľa úloh, organizovať, plánovať. Máme množstvo povinností a zodpovedností. 

Nie je ľahké sa preladiť. Najprv si potrebujeme uvedomiť ako to máme vo svojom živote. v akej energii sa nachádzame počas dňa v práci, doma. Dokážeme doma prepnúť do svojej ženy a láskyplne sa starať o deti, manžela a domácnosť? Alebo doma pokračujeme v plnení úloh a riešení problémov?

Napríklad ak má žena v práci nejakú vedúcu pozíciu, a musí používať hlavne mužské kvality a byť v mužskej energii, je dobré si to uvedomiť a mimo práce kompenzovať činnosťami, ktoré ju skôr uvoľnia a pomôžu jej byť ženou. Môže ísť len o stretnutie s kamarátkou, posedenie a pokec, zdieľanie. Akákoľvek tvorivá činnosť, ručné práce alebo voňavý kúpeľ. To je ženské. Ísť si zatancovať, ísť na nejaký krúžok. Každá žena má to svoje, čo ju uvoľní a preladí.

Krásny príklad je obyčajné varenie večere.

Môžeme to urobiť v mužskej energii – systémovo, pripravím suroviny podľa plánu, nahádžem do hrnca, prestriem, úloha splnená.

Alebo môžeme variť večeru v inej energii, ženskej – naladíme sa, intuitívne vyberieme suroviny, počas celého procesu sa cítime uvoľnené, vychutnávame si ho, plynieme. Takáto večera chutí všetkým oveľa viac, pretože je v nej žena – láska, radosť, starostlivosť.

Rovnaká činnosť, rovnaký čas a predsa veľký rozdiel. 

Čo nám môže pomôcť a podporiť našu ženskosť?

Sú rôzne spôsoby. Napríklad čisto ženská spoločnosť. Čím viac žien, tým lepšie, ideálne, ak tam nie je žiadny muž. V takejto spoločnosti sa nám automaticky začne tvoriť viac ženských hormónov a my sa budeme cítiť viac žensky.

Dobíjajú nás tiež činnosti, ktoré nás uvoľňujú. Je potrebné si uvedomiť, že mužská energia je stuhnutosť a napätie, je to koncentrovaná energia. Ženská energia je uvoľnená a plynúca. Čiže prospievajú nám všetky aktivity, ktoré nás uvoľňujú a dostávajú nás do relaxačného stavu. 

V ženskej energii sme napríklad keď sa staráme o dieťa, o zvieratká. Keď robíme niečo kreatívne. Vyšívanie, tvorenie – šperky, náramky, čokoľvek. Tam žena plynie a je v ženskej energii.

Keď je však žena väčšinou v mužskej energii, tieto bežné činnosti jej nestačia. Ona sa tam dajme tomu chce prepnúť, ale nedá sa to úplne ľahko. Jednou z ciest ako si pomôcť   je predýchať vaječníky a cvičiť hormonálnu jogu :-)

hormonalna-joga-mirka-bartošová

Nemyslime si, že nevyvážené používanie ženských a mužských kvalít sa týka len nás žien. Ak sa muž pridlho nachádza viac v ženskej energii, hladina jeho testosterónu klesá a zvyšuje sa miera stresu. Dnes je bežné, že nám muži pomáhajú s domácimi prácami, výchovou a starostlivosťou o deti. Majme na pamäti, že tieto činnosti ich prepínajú do ženskej energie. Neznamená to, že by ich nemali robiť. Ale tiež potom potrebujú vyvážiť a naladiť sa na svoju mužskú stránku napríklad účasťou na futbalovom zápase, posedením pri pive s kamošmi a podobne.

To, čo vidím je, že náš svet nás vedie k spoznaniu a pochopeniu našich mužských a ženských kvalít. Keď ich spoznáme a pochopíme, môžeme ich využívať v náš prospech aj v prospech celej spoločnosti. Stávame sa vedomejšími a vyrovnanejšími bytosťami.


Mohlo by vás zaujímať:

Joga v živote ženy

Tvárová gymnastika – spôsob, akým sa zbavíte vrások

Crazy sexy fun traveler

 

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*