Do ruky beriete štetec Fude a pravidelne zhlboka dýchate. Pred vami leží biely čistý list papieru. Napäto čaká, čo na ňom vytvoríte. Tuš Sumi na kameni Suzuri vás vyzýva, aby ste do neho namočili štetec. Znovu sa zhlboka nadýchnete. Váš dych je v dokonalej harmónii s vaším telom.

Na rozdiel od našej západnej civilizácie je v Japonsku umenie kaligrafie veľmi rozšírené medzi ľuďmi všetkých vekových aj spoločenských skupín. Základy kaligrafie predstavujú pre všetky japonské deti súčasť ich základného vzdelania. Japonská kaligrafia je sama o sebe umeleckým dielom, môžeme ňou vytvárať nádherné dekorácie. Svojim exotickým vzhľadom a vznešenosťou, pritom však strohosťou a jednoduchosťou jednotlivých ťahov štetcom, imponuje mnohým z nás.

Kaligrafia sa v Japonsku povie Šodó a doslova to znamená Cesta písania.

Výučba japonskej kaligrafie prebieha od základných ťahov štetca k písaniu japonskej abecedy Hiragany a znakov Kandži. Postupne pracujete na nových úlohách – predlohách a lektor koriguje vašu prácu. Študenti majú možnosť písať znaky z oblasti, ktorá ich zaujíma, napríklad z oblasti bojových umení, japonskej filozofie atď.

Kurz je určený pre začiatočníkov na zoznámenie sa s kaligrafiou. Na kurz nadväzujú 2-hodinové workshopy pre ďalšie postupné vzdelávanie. Program je vedený v slovenskom a japonskom jazyku a profesionálne výučbové pomôcky (kaligrafický štetec, tuš, nádoba na tuš, papiere, predlohy) sú zahrnuté v cene kurzu.

Japonská umelkyňa Nao Higano hovorí o výtvarnej tvorbe: „…aj pri kreslení využívam svoju trpezlivosť a prejav pravdivosti…“

„Kaligrafia je mojou nostalgiou k domovu, pravidelne sa jej venujem a vystavujem. Mám dve tety profesionálne kaligrafičky, venovala sa jej aj moja matka. Vystavovala som doteraz na Morave a na Slovensku, chystám aj ďalšie výstavy.“

TERMÍNY kurzu: 19.1. 2016 (17:00 – 20:30 hod.)
CENA: 50 eur
LEKTORKA: Nao Higano, ArtD., operná speváčka, maliarka a kaligrafička
MIESTO: Galéria ZIV, Trenčianska 53, BratislavaRužinov (mapa)

PRIHLÁŠKY:    Je potrebné sa prihlásiť e-mailom, telefonicky, alebo webovou prihláškou a uhradiť zálohu, najneskôr 2 dni pred akciou.
ziv@ziv.sk, ziv.bratislava@gmail.com 0903 275 335, 0905 255 585, 0903 110 228
Web prihláška

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Post comment