Apríl venujte okrasným záhradám

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky:

trávnik_hej.skZemiaky už odpočívajú v zemi a prvé priesady paradajok a paprík sa týčia v skleníku? Práce v záhrade ste tým pádom na túto sezónu úspešne zahájili. Ak si okrem driny radi vychutnávate aj vizuálny pôžitok z odvedenej práce, venujte pozornosť aj okrasnej záhradke. Apríl je na to ako stvorený.

Prvé, čo musíte urobiť, je, že sa zbavíte stôp minuloročnej sezóny. Odstráňte suché, zamrznuté, choré či poškodené časti okrasných stromov a kríkov. Konáre vždy odrežte až do zdravého dreva. Dôležité je, aby ste rez vykonávali ostrým náradím, ktoré nespôsobí zbytočné poškodenie drevín. ,,Kvalitné náradie dnes kúpite za skutočne dostupné ceny. Dôležité je uvedomiť si, že náradie do záhrady nekupujete na jednorazové použitie a teda nejde o zbytočnú investíciu,“ hovorí Vladimír Sušil, riaditeľ internetového obchodu Hej.sk. Prerieďte aj kvetiny a cibuľky. Zbavte sa všetkých, ktoré sa po zime neprebrali k životu.

Je čas na výsadbu kvetínSubstrát_Hej.sk

Predtým, ako začnete vysádzať nové rastliny, uistite sa, že tie, ktoré prežili zimu, majú vytvorené potrebné podmienky k zdravému vývoju.
Obzvlášť skalničky sú náchylné na poškodenie koreňovej sústavy počas tuhej zimy. Ich korene sú veľmi plytké a mráz ich môže počas zimných mesiacov odkryť. Odhalené korene zasypte dostatkom substrátu.

Ak ste sa v záhradke rozhodli premiestniť azalky či rododendrony, je na to ideálne obdobie. Majte však na pamäti, že sa im darí len v kyslom prostredí, preto im doprajte substrát určený na pestovanie kyslomilných rastlín, ktorého pH zodpovedá ich požiadavkám. Svoju okrasnú záhradku si môžete v apríli doplniť aj o ďalšie ihličnany či paprade. Spomedzi letničiek voľte najmä tie, ktoré znesú aj prípadné mrazy či chladnejšie počasie. Koncom apríla už pokojne môžete vysádzať aj tie menej odolné.

kosacka2_hej.skCelkový dojem podčiarkne trávnik

Ako by vyzerala okrasná záhradka bez dokonalej zelene? Nezabudnite, že po zime musíte prebrať k životu aj trávnik, ktorý pod ťarchou snehu dostal poriadne zabrať. Ak neplánujete zakladať nový trávnik, doprajte pozornosť tomu existujúcemu. Najlepšia starostlivosť, ktorú môžete vášmu zelenému kobercu v apríli dopriať, je vertikutácia. Prevzdušnením vrchnej vrstvy trávnika zabezpečíte lepší prísun vzduchu, svetla a tepla priamo koreňovému systému. Trávnik vo vašej záhradke bude lepšie hydratovaný, chránený od veľkého množstva trávnikovej plsti a živiny sa lepšie dostanú až ku korienkom rastlín. Na dokonalé prevzdušnenie je ideálnou voľbou kvalitný vertikutátor. ,,Na menšie plochy sú vhodné tie, ktoré poháňa elektrická energia. Benzínové sú ideálne na rozsiahle trávniky, kde vás nebude obmedzovať dĺžka kábla a v porovnaní s elektrickými sú výkonnejšie,“ radí riaditeľ Hej.sk. Pohľad na prevzdušnený trávnik vám možno nevyčaruje úsmev na tvári, ale neskôr sa vám odvďačí v podobe zdravého a vždy zeleného koberca.

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*