Chaos a stres, alebo pokojná príprava svadby? Tri nevesty prezradili, ako sa z organizácie svadby nezblázniť.

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: , , , , ,

Deň svadby je pre ženu očakávanou udalosťou, ktorú má vopred vysnívanú, dobre naplánovanú a zorganizovanú. Nastávajúce nevesty venujú prípravám aj niekoľko mesiacov. Tri z vás nám prezradili, ako prípravy na výnimočný deň prebiehajú a ako ich prežívajú či prežívali.

Katka je budúca nevesta. Vydáva sa v októbri v Prahe, kde momentálne žije. Aktuálne sa teší na svadbu, no prežíva aj úvodné rozčarovanie. Z čoho? “Nachádzam sa vo fáze dohadovania a rozhodovania o tom, kto sa postará o mňa, nevestu, môj výzor. Zladiť termíny a nájsť správnych ľudí nie je jednoduché. Svadba je o dva mesiace. Nemám ešte kozmetičku, nechtovú dizajnérku a kaderníčka nevie, či v mojom termíne nebude práve na dovolenke.” hovorí sklamane Katka.  No vďaka svojej povahe vôbec nestresuje, mnoho vecí nerieši a prijme ich tak, ako prídu.

Veľký deň je spečatením lásky dvoch ľudí, nie súťaž o trofej za najlepšiu organizáciu.

Priebeh svadby je otázkou rozhodnutí

Pripraviť svadbu znamená týždne plánovania, dohadovania, rozhodovania, dolaďovania. V akom štýle sa bude niesť svadba? Bude to svadba tradičná, alebo netradičná? V kostole? Na úrade? V zahraničí? V sále? V záhrade? Koho pozveme? Čo bude na stoloch? Sú na termín voľné vysnívané svadobné šaty? Kto ma učeše a nalíči? Kto upečie svadobnú tortu? Kto pripraví svadobnú kyticu? … Budúce nevesty riešia jednu dilému za druhou, hľadajú, oslovujú, telefonujú, dohadujú termíny aj detaily.

Veľká rodinná svadba

“Svadbu sme plánovali viac než pol roka,” hovorí Radka. “Chceli sme mať klasickú tradičnú svadbu s obradom v kostole. Zoznam našich hostí presiahol číslo 120. Blízka rodina a niekoľko priateľov. Boli sme dosť limitovaní priestorom, nie všade sa vojde a dokáže si v pohode zatancovať toľko ľudí. Keďže sme neboli naviazaní na žiaden termín, vybrali sme si z tých, ktoré nám ponúkol prevádzkovateľ sály. V januári sme obehli sály a termín sme dohodli na koniec septembra. Ostatné svadobné nutnosti sme prispôsobili a hľadali sme podľa toho, kto bol na daný termín voľný.

Bez problémov sme našli voľný termín v kostole, hudbu, fotografa, vizážistku, kaderníčku, svadobný salón so šatami, mali sme dostatočný časový priestor na rozhodovanie o výzdobe, svadobnom menu. Termíny sme dohadovali osobne, e-mailom, cez sociálne siete alebo telefonicky. Príprava svadby znamená veľa komunikácie, aby všetko dopadlo podľa predstáv. Oslovovali sme profesionálov, ktorých odporučili naši známi. Mala som napríklad problém nájsť kaderníčku, pretože moja prvá voľba dlhodobo ochorela a zrazu všetky, na ktoré som sa obrátila, mali už termín obsadený. Trávila som celé dni hľadaním alternatívy a vyvolávaním, nakoniec po desiatkach telefonátov som našla takú, ktorá mala daný termín voľný a bola som maximálne spokojná,” spomína na svoje prípravy Radka.

Prípravy na diaľku

Silvia sa vydávala v novembri v rodnom kraji na východe Slovenska, hoci tam už niekoľko rokov nežije. “Prípravy na svadbu sme riešili na diaľku. Nebolo pre mňa jednoduché nájsť správnych ľudí, referencie. Keď sme si konečne vybrali konkrétneho poskytovateľa služby, bolo pre nás zložité dojednať si s ním víkendový termín stretnutia, aby sme dohodli detaily. Nehovoriac o tom, že nasáčkovať do jedného víkendového termínu viac stretnutí naraz bol nadľudský výkon a neustále telefonovanie”, opisuje svoje prípravy Silvia.

“Telefonovanie nebolo vždy príjemné a pohodlné. Najmä v pracovnom čase, ak sa druhá strana príliš dlho vypytovala na detaily. Okrem toho som si nebola 100 %-ne istá, že si druhá strana termín poznačila rovnako ako ja. Tesne pred svadbou v rámci dohadovania skúšok u kaderníčky a kozmetičky sa ukázalo, že je všetko v poriadku :-),” hovorí o svojich prípravách s telefónom pri uchu Silvia. Podľa jej slov zladiť termíny bolo jednoduché vzhľadom na nie príliš frekventovaný termín svadby – koniec novembra.

Svadba patrí k najkrajším, no zároveň k najstresovejším dňom. Dobrá organizácia prispeje k pohodovej atmosfére. Mladomanželia si želajú, aby sa na ich svadbe cítili ľudia dobre a príjemne a aby všetko klaplo. Všetkým budúcim nevestám držíme palce, aby prípravy prebehli hladko. Veľký deň je spečatením lásky dvoch ľudí, nie súťaž o trofej za najlepšiu organizáciu.


Mohlo by vás zaujímať:

Najlepšie slovenské blogy a blogeri – Patty Image – make-up umelkyňa

Viete sa správne odlíčiť?

Svadba – diskusia

Telefonická objednávka – čo sa deje na druhej strane?

 

+1
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*