Nerozumiete parfémom? Poradíme vám!

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: ,

Parfumy, spreje, toaletné vody či vody po holení, vône patria ku každodennému rituálu väčšiny z nás. Ľudí predsa príjemné vône prirodzene priťahujú, a preto sa nimi tak radi obklopujeme. Rozumiete však tomu, ako v skutočnosti vône fungujú? A poznáte rozdiel medzi jednotlivými typmi produktov? Ak nie, čítajte ďalej.

svet-voni-shopalike

Pyramída vône

Väčšina z nás nepristupuje k výberu voňavky nijak vedecky. Vyberáme podľa toho, čo sa nášmu nosu najviac páči. Možno sa Vám však už stalo, že ste si vybrali parfém podľa prvého dojmu a po pár hodinách sa Vám vôňa prestala páčiť, prípadne Vás z nej rozbolela hlava. Preto je dôležité rozumieť tomu, ako sa každá vôňa po nanesení na pokožku rozvíja s časom. To, v akom poradí sa jednotlivé tóny rozvíjajú, sa často vyjadruje pomocou takzvanej pyramídy vône.

pyramida-voni-shopalike

Hlava (vrchné tóny) vône otvára kompozíciu. Sú to tie tóny, ktoré cítite ako prvé, zložky, ktoré síce voňajú silno, ale rýchlo sa vyparia. Často sú to citrusy, ako napríklad bergamot alebo mandarínka, prípadne bylinky.

Srdce (stredné tóny) vône sa rozvinú po vyprchaní tónov hlavy a môžete ich cítiť až niekoľko hodín. Nájdete tu najmä kvety, ovocné, zelené, drevité tóny alebo koreniny.

Základné tóny vône sa skrývajú pod hlavou a srdcom pretože sú to tie zložky, ktoré voňajú naintenzívnejšie. Potrebujú teda čas na rozvinutie. Potom však na pokožke vydržia najdlhšie. Často sú to vône drevín, zložky ako jantár alebo animalistické tóny ako pižmo.

Vône podľa koncentrácie

Stalo sa Vám už, že ste v parfumérii stáli pred fľaštičkami testerov tej istej vône, jedna bola označená ako eau de parfum, druhá ako eau de toilette a ďalšia ako eau de cologne? V čom je medzi týmito označeniami vlastne rozdiel? Rozdiel je v koncentrácii vonných zložiek, ktoré jednotlivé produkty obsahujú. Tento fakt je pri výbere dôležitý najmä kvôli tomu, že ovplyvňuje, akú silu má vôňa a ako dlho vydrží na pokožke. Podľa svojich potrieb si teda môžete vybrať spomedzi základných typov:

Parfum obsahuje 15 – 40% aromatických zložiek a niekedy ho nájdete aj pod označením extrait alebo elixír. Ide o najvyššiu koncentráciu vo svete vôní a preto ide o luxusné produkty. To, že je vôňa tak silne koncentrovaná samozrejme tiež znamená, že má dlhú výdrž, no môže byť aj veľmi ťažká. Preto s nimi treba narábať veľmi opatrne.

Eau de Parfum (EdP) obsahuje od 15 – 20% aromatických zložiek. Sú to tie, ktoré hovorovo označujeme ako “parfémy” a je ich dostať bežne v predaji. Viac sa hodia na bežné nosenie, keďže nie sú tak výrazné a ťažké ako parfumy, no na pokožke vydržia až okolo 8 hodín.

Eau de Toilette (EdT) obsahuje 5 – 10% aromatických zložiek. Toaletné vody, alebo “toaletky”, sú väčšinou lacnejšie a na pokožke vydržia približne 4 hodiny.

Eau de Cologne (EdC) obsahujú 3 – 8% aromatických zložiek. V minulosti sa termín “kolínska” používal pre všetky vône inšpirované prvou Kölnisch Wasser, ktorú v roku 1709 v Kolíne vytvoril Giovanni Maria Farina a dnes sa nesprávne používa na označenie všetkých vôní pre mužov. V skutočnosti však označuje produkty s takto nízkou koncentráciou vonných zložiek. To tiež zákonite znamená, že výdrž kolínskych je podstatne nižšia.

Eau Fraiche obsahujú menej ako 3% vonných zložiek a sú pomerne neznámou skupinou. Niekedy sa označujú aj ako “mists”, pretože sú rozpustené vo vode. Dôležité je nepomýliť si ich s vodami po holení, ktoré sú kvôli dezinfekcii rozpustené v alkohole.

Ďalšie zaujímavosti a tipy nájdete na stránke Sprievodcu svetom parfumov online portálu Shopalike.sk

 

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*