Kedysi sa nám zlaté šperky spájali výlučne s typickou žltkastou farbou. V súčasnosti je však úplne bežné, že si pri kúpe zlatých šperkov vyberáme medzi žltým, bielym a ružovým zlatom. A ani to nie sú všetky farby zlata.
Žlté a ružové zlato
Poďme však postupne. Najstarším a kedysi najpoužívanejším typom zlata je žlté zlato. Ak si však myslíte, že keď si kúpite napríklad krásne zlaté náušnice šróbovacie zo žltého zlata, tak ide o čisté zlato, mýlite sa. Aj žlté zlato má v sebe prímes, konkrétne medi a zinku alebo striebra. Najväčšou výhodou žltého zlata je jeho hypoalergénnosť, ktorá je najvyššia v porovnaní s ďalšími farbami zlata. Nevýhodou je väčšia náchylnosť na poškriabanie, preto ho treba častejšie čistiť a leštiť.
Zatiaľ čo žlté zlato predstavuje klasiku, ružové sa nám spája s extravagantnosťou. Poznáme ho síce už od začiatku 19. storočia, ale obľúbeným sa stalo až v posledných rokoch. Vyrába sa zo zliatiny zlata, medi a striebra, pričom práve meď mu dáva svoju ružovú farbu. Zároveň sa meď stará o väčšiu odolnosť šperkov z ružového zlata a niekedy sú šperky z ružového zlata vďaka nej aj o niečo lacnejšie.
Biele zlato a aj ďalšie farby
V súčasnosti sa najväčšej obľube teší biele zlato. Či už ide o luxusné náušnice biele zlato, zásnubné prstene, alebo ďalšie šperky, biele zlato je pre mnohých voľbou číslo 1. Vzniká zmiešaním čistého zlata so striebrom alebo paládiom, prípadne zinkom, či platinou. Šperky z bieleho zlata ešte zvyknú byť potiahnuté vrstvou ródia, ktorá zvyšuje ich odolnosť a lesk. Túto vrstvu síce treba pravidelne obnovovať, ale ak si na tom dáte záležať, šperky z bieleho zlata vám vydržia veľmi dlho.
V úvode sme spomenuli, že ani uvedená trojica nie je všetko, čo sa týka farieb zlata. Existujú totiž aj ďalšie 4 farby zlata, ktoré sa však príliš často nepoužívajú. Konkrétne sú to fialové, modré, zelené a dokonca aj čierne zlato.
Zdroj obrázka:
Autor: Daniel Jedzura / Shutterstock.com
