Veľa ľudí stále podceňuje zabezpečenie svojej nehnuteľnosti. Samozrejme, teoreticky sa dá akékoľvek zabezpečenie prekonať, ale veľakrát stačia solídne bezpečnostné dvere a potenciálnych zlodejov hneď odradíte. Oni si tiež nechcú komplikovať „prácu“.
Triedy bezpečnosti 1 a 2
Pri výbere vchodových dverí tak nepozerajte len na ich dizajn alebo napr. v prípade protipožiarnych dverí na úroveň požiarnej odolnosti. Všímajte si aj triedu bezpečnosti. Tých je 6, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým vyššie zabezpečenie.
Čo sa týka tried bezpečnosti 1 a 2, tu ešte nemôžeme hovoriť vyložene o bezpečnostných dverách, keďže poskytujú len základné zabezpečenie. Na prekonanie dverí s triedou bezpečnosti 1 stačí dokonca len fyzická sila alebo jednoduché nástroje. Dvere triedy bezpečnosti 2 sú na tom lepšie, ale stále platí, že ak má zlodej čas a môže si dovoliť spôsobiť trochu hluku, dostane sa cez ne.
Trieda bezpečnosti 3
Pri triede bezpečnosti 3 už môžeme hovoriť o bezpečných dverách. Nedajú sa totiž otvoriť s obyčajnými nástrojmi. Na ich otvorenie (bez kľúča) je potrebné poznať mechanizmus zámku alebo ich otvoriť násilím, ktoré sa však nezaobíde bez hluku, ktorý by ľahko započul niekto z vašich susedov.
Trieda bezpečnosti 4
Dvere triedy bezpečnosti 3 predstavujú veľakrát ideálny pomer bezpečnosti a ceny. Sú však situácie, kedy by ste si jednoznačne mali vybrať dvere triedy bezpečnosti 4. Ak totiž máte doma cenné obrazy, šperky alebo vlastníte zbraň, ktorú máte doma, poisťovne môžu od vás vyžadovať extra zabezpečenie práve v podobe vchodových dverí s triedou bezpečnosti 4.
Triedy bezpečnosti 5 a 6
A čo triedy bezpečnosti 5 a 6? Tie sú v tomto prípade „mimo témy“, keďže na zabezpečenie obydlí sa nepoužívajú. Nemá to totiž zmysel z finančného hľadiska. Takéto vysoké zabezpečenie je skrátka príliš drahé na to, aby bol dôvod si ním chrániť domácnosť.
Zdroj obrázka:
Autor: tolikoffphotography / freepik.com
