Jarná dekorácia – liečivé bylinky v štýlových črepníkoch

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: , , , ,

Nie som síce žiadna špičková kuchárka, no občas si rada vyhradím čas na varenie “špeciálneho” jedla. Najradšej však experimentujem na jar alebo v lete, pretože v tomto období doma pestujem bylinky. Aj napriek tomu, že nemám balkón ani záhradku. Akým bylinkám sa bude dariť vo vašej kuchyni v štýlových kvetináčoch? 

Pažítka

Mňam, chlebík s maslom a pažítkou je jedna z vecí, ktoré mi dokážu niekedy až neuveriteľne pripomenúť detstvo. Tejto bylinke sa perfektne darí aj v črepníku na okne. Pažítka podporuje chuť do jedla a znižuje krvný tlak. Použiť ju môžete do rôznych pomazánok alebo šalátov. Či klasika na naše slovenské pirohy. :)

Bazalka

Talianská kuchyňa je tá moja. Niet nad vôňu a chuť čerstvej bazalky. Táto bylinka má dokonca rôzne liečivé účinky – podporuje trávenie, chuť do jedla a tiež pomáha pri plynatosti čriev.

Bazalke sa darí na okne, no potrebuje kvalitnú zeminu, ktorú by ste mali udržiavať v teplo a vlhku.

Nezabudnite, že bazalka sa do jedla pridáva až na konci, aby nestratila svoju chuť a vôňu.

Koriander

Môj ďalší obľúbený druh, keďže ázijské jedlá patria tiež k tým, ktoré by som mohla jesť každý deň. Podobne ako ostatné bylinky, aj koriander podporuje trávenie. Môžete ho používať do rôznych omáčok, polievok či do duseného mäsa, ktoré prevonia svojou výraznou arómou.

Rozmarín

Rozmarín je nenáročná bylinka, ktorej stačí dostatok slnka a priepustná pôda. Dokonca nepotrebuje ani často zalievať. Je priam ideálny do bytu, pretože nezvláda nízke teploty.

Od ostatných byliniek sa odlišuje tým, že ho môžete používať aj pri vysokých teplotách, pri ktorých nestráca chuť ani vôňu. Nebojte sa ho pridať do polievok, zemiakov, zeleniny a šalátov.

Jeho lekárske účinky pomáhajú, okrem iného, aj pri astme a kašli.

Štýlové črepníky, ktoré dotvoria atmosféru

Myslím si, že najkrajšia dekorácia v interiéri je vždy tá, ktorá má v sebe kúsok prírody, napríklad drevo či zeleň. Ak už pestujete bylinky, doprajte im aj štýlové kvetináče. Je na vás, aký štýl a materiál preferujete. Na výber máte totiž tisícky možností. A úplne vám závidím, ak máte aj balkón, z ktorého si počas leta môžete vytvoriť malú záhradku. Neviete, ako na to? Skúste pozrieť tu.

0
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*