Má kvalitný spánok vplyv na našu kreativitu?

Uverejnil(a)
/ / Pridaj komentár / Značky: , , ,

Nie na darmo sa hovorí “veď na to sa vyspíš”. K zdravému telu a duchu potrebujeme kvalitný spánok všetci rovnako. Mnohí svetoví umelci – spisovatelia a maliari získavali inšpiráciu práve počas spánku. To, že má spánok priamy vplyv na našu kreativitu potvrdili výskumy a štúdie od rôznych odborníkov.

Časť mojej práce, po ktorej som dlho túžila, súvisí práve s kreativitou. Copywriting sa síce dá naučiť, „no je potrebné ho podporovať“. Po 3 rokoch aktívneho písania rôznych textov som si uvedomila, že kvalitnejší výkon dokážem podať, keď som psychicky v pohode. A väčšinou mi k tomu pomáha dobrý spánok.

Moja myseľ pracuje o mnoho lepšie a „čistejšie“, ak mám pravidelný režim. Každý večer chodím spať približne v rovnakom čase a rána sú na tom podobne. Nielenže som plná energie, ale dokážem produkovať kreatívnejšie myšlienky a nové nápady.

Kúsok výskumov a vedy

Dočítala som sa, že kreatívne nápady sa rodia v pravom laloku nášho mozgu. Ten je počas spánku viac aktívny. Opačná strana, teda ľavý lalok, je spojený s logikou a analytickým myslením.

Aj svetoví umelci tvrdili, že ich veľké diela vznikli práve počas spánku, resp. v snoch:

  • Salvador Dalí videl vo svojich snoch obrazy, ktoré maľoval
  • Paul McCartney zasa počul melódiu piesne Yesterday
  • Mary Shelley, že inšpiráciu k napísaniu Frankensteine jej priniesol sen

Ako je to všetko možné?

Sny kopírujú tvorivé procesy nášho mozgu. Dokážu vytvoriť zaujímavé kombinácie medzi zdanlivo nespojiteľnými vecami.

Pre mňa sú moje sny dôležité, nakoľko v nich moje podvedomie pracuje s problémami alebo otázkami skutočného života a dá mi riešenie. Myslím si, že rovnako mi môžu priniesť aj inšpiráciu.

V čom spočíva kvalitný spánok?

Spánková hygiena súvisí s ďalšími oblasťami našich životov. V prvom rade by sme pred zaspávaním nemali piť kofeinové a alkoholické nápoje. Zdravá strava a pohyb je aj v tejto sfére nevyhnutnou esenciou.

Pred samotným spánkom je potrebné obmedziť aktivity, ktoré rozprúdia organizmus. Vždy sa rada venujem niečomu, čo ma upokojí. V poslednej dobe čítam, a to najmä večer. Dokážem si tak vyčistiť hlavu a zbaviť sa myšlienok, ktoré ma sužujú počas dňa.

Nevyhnutnosťou je aj v úvode spomínaná spánková rutina a kvalitná posteľ.

 

Zdroj:

https://www.tuck.com/creativity-and-sleep/
+1
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

Pridaj komentár

*