Ďalekohľady sú optické zariadenia, ktoré majú široké využitie. Či už si chcete počas turistiky priblížiť výhľady, alebo chcete pozorovať nočnú oblohu, s týmto aj mnohým iným vám pomôže práve vhodný ďalekohľad. Aký je to však vhodný ďalekohľad?
Plánované využitie určuje vhodnosť rôznych parametrov
Vhodnosť ďalekohľadu v prvom rade určuje jeho plánované využitie. Ak si teda chcete kúpiť ďalekohľad (alebo ho chcete kúpiť niekomu inému ako darček), v prvom rade potrebujete vedieť, na čo bude slúžiť.
Účel ďalekohľadu totiž určuje, aké parametre by mal spĺňať. Napr. ak bude ďalekohľad využívaný aj za zníženej viditeľnosti, rozhodne potrebuje mať dostatočnú svetelnosť. Inak by cezeň nebolo prakticky nič vidieť.
Platí to však aj opačne a teda, že viac nie je vždy lepšie. Ako príklad môžeme uviesť zväčšenie. Ďalekohľady s viac ako 16-násobným zväčšením sú bez statívu nepoužiteľné, ak neberieme do úvahy „špeciality“ ako napr. ZEISS 20×60 S BINOCULAR s mechanickou stabilizáciou obrazu (ktorý stojí viac ako 7 000 €). Ak teda kupujete ďalekohľad napr. na turistiku, takéto veľké zväčšenie nemá zmysel.
Okrem svetelnosti a zväčšenia je vzhľadom na používanie ďalekohľadu dôležitá aj odolnosť jeho konštrukcie. Napr. na horách, kde sa počasie často mení z hodiny na hodinu, sa určite hodí, ak bude ďalekohľad vodeodolný.
Rady, ktoré využijete bez ohľadu na využitie ďalekohľadu
Pri výbere ďalekohľadu sú však aj vlastnosti, ktoré sú dobré všeobecne, bez ohľadu na jeho použitie. Ako príklad tu môžeme uviesť tubus naplnený dusíkom, ktorý zabraňuje roseniu ďalekohľadu a to aj pri prudkých zmenách teploty.
Všeobecne tiež platí, že je dobré siahnuť po overenej značke, akou je napr. Minox alebo už spomínaný ZEISS. Budete sa tak môcť spoľahnúť, že váš nový ďalekohľad bude mať v rámci svojej cenovej kategórie určitú kvalitu.
Zdroj obrázka:
Autor: asier_relampagoestudio / freepik.com
