Zavárané lečo

Uverejnil(a)
/ / Komentáre (3) / Značky: , , ,

Milé slečny, prvýkrát som zavárala lečo sama, a prvýkrát sa mi podarilo zavariť 16 kúskov 0,5 l pohárov a 3 0,7 l fliaš. Možno vás inšpirujem :-)

Ingrediencie:

3 kg paradajok, 3 kg papriky, 1,5-2,0 kg cibule, 2,5 dcl oleja, 3-4 polievkové lyžice soli

Trvanie:

70 minút príprava a dusenie, 20 minút sterilizácia

Postup:

paradajky

cibulapaprika1. Ošúpem cibuľu, umyjem paradajky, vyčistím a od jadierok očistím papriku. Cibuľu nakrájam na maličké kocky, papriku na pásiky, paradajky na kocky.

2. Do väčšieho hrnca nalejem 2,5 dcl oleja a vsypem cibuľu. Cibuľu orestujem a ešte pred zružovením pridám papriku. Pridám soľ. Spolu dusím 20 minút pod pokrievkou.

3. Keď paprika zmäkne, obsah hrnca klesne. Pridám pokrájané paradajky. Hrniec prikryjem a dusím cca 10-15 minút (nie dlhšie, masu budeme ešte sterilizovať, úplne by sa rozvarila).

sterilizacianalievanie do flias a zatvaraniahotove leco

4. Zapnem teplovzdušnú rúru na 180 °C, aby som si ju predpripravila. Nemám hrniec na zaváranie, ale teplovzdušná rúra s ohrevom zhora a zdola jeho úlohu nahradí. Masou napĺňam fľaše, od vrchu nechám trošku miesta, tak 1-2 cm. Fľaše pozorne zatvorím, vrchnáky sa nesmú pretáčať (preto ich pritláčam cez handru, aby pritlačenie bolo silnejšie).

preklopeniezatvorene flase5. Všetky fľaše poukladám na hlboký plech. Plech vložím do rúry a zalejem do trištvrtiny vodou. Z mojej dávky sa mi vopchali všetky fľaše naraz. Zatvorím rúru a sterilizujem 20 minút.

6. Fľaše opatrne vyberiem na handru. Pozor, sú horúce. Otočím ich dole dnom, aby som zistila, či nepretekajú. Tie, ktoré pretekajú, je potrebné hneď skonzumovať. Tie, ktoré nepretekajú, vydržia zimovanie.

7. Ešte horúce poháre zababuším na noc do deky, aby sa vrchnáky pritiahli. Ráno hotové lečo uložím na policu do pivnice :-)

Dobrú chuť..

 

 

 

 

+9
 Ak sa vám tento článok páčil, dajte hlas autorovi! 

 1. 17. augusta 2016

  lucia

  vsetko vyslo super:)

 2. smejo
  17. augusta 2016

  smejo

  Milé žienky, ďakujem za všetky príjemné ohlasy, čo mi posielate :-) Asi začnem viac písať recepty :-)

 3. 27. júla 2018

  Lenka

  Tento víkend chcem ísť konečne na zavarane leco po domácky.

Pridaj komentár

*